Házasságkötési szándék bejelentése
Ügy típusa:
Anyakönyvi ügyek
Ügy fajtája:
Házasságkötési szándék bejelentése-házasságkötés
Eljárás típusa:
Államigazgatási hatósági ügy
Hatáskörrel rendelkező szerv megnevezése:
Kapuvári Polgármesteri Hivatal Anyakönyvvezetője
Ténylegesen eljáró szerv megnevezése:
A házasságkötést megelőző eljárásra, a házasságkötésnél történő közreműködésre, valamint a házasság anyakönyvezésére az az anyakönyvvezető illetékes, aki előtt a házasulók a szándékukat bejelentik.
Illetékességi területe:
Kapuvár Város közigazgatási területe
Ügyintézéshez szükséges dokumentumok, okmányok:
- Érvényes személyi igazolvány vagy érvényes útlevél, vagy újfajta – kártya formájú - vezetői engedély
- Személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány (lakcímkártya).
- A házasulók születési anyakönyvi kivonata (amennyiben rendelkezésre áll).
A családi állapot igazolása céljából:
- elvált családi állapot esetén: az utolsó megszűnt házasság felbontását, vagy érvénytelenné nyilvánítását tartalmazó jogerős bírósági ítélet, illetőleg az ezt tartalmazó házassági anyakönyvi okirat
- özvegy családi állapot esetén: a volt házastárs halotti anyakönyvi kivonata, vagy a házastárs halálát megjegyzésként tartalmazó házassági anyakönyvi kivonat, vagy a házastárs holtnak nyilvánító, illetőleg halál tényét megállapító jogerős bírói határozatot tartalmazó házassági anyakönyvi okirat
- elvált bejegyzett élettárs vagy bejegyzett élettársi kapcsolata megszűnt családi állapot esetén: a bejegyzett élettársi kapcsolat létrejöttét igazoló anyakönyvi kivonat záradékolva vagy közjegyzői végzés, vagy bírósági határozat a bejegyzett élettársi kapcsolat megszűnéséről
- özvegy bejegyzett élettárs családi állapot esetén: a volt bejegyzett élettárs halotti anyakönyvi okirata, vagy a bejegyzett élettárs halálát megjegyzésként tartalmazó a bejegyzett élettársi kapcsolatok anyakönyvéből kiállított anyakönyvi okirat
Külföldi állampolgárok esetében:
- Születési anyakönyvi kivonat, mely tartalmazza a nem magyar állampolgárságú házasuló természetes személyazonosító adatait (születési név, születési hely, születési idő, apja és anyja neve) nemét, állampolgárságát
- Igazolnia kell családi állapotát
- Nyilatkoznia kell arról, hogy személyes joga szerint a tervezett házasságkötésének törvényes akadálya nincs.
- A nem magyar nyelven kiállított dokumentumokat hiteles magyar nyelvű fordításban kell bemutatni.
- Amennyiben külföldi állampolgárságú házasuló nem érti és nem beszéli a magyar nyelvet, az eljárás során tolmács közreműködése szükséges.
Figyelem! Az anyakönyvi eljárásokban csak az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda vagy hivatásos konzul által készített fordítás fogadható el.
Eljárási illetékek (igazgatási szolgáltatási díjak) meghatározása:
- A hivatali helyiségben és hivatali munkaidőn kívüli anyakönyvi esemény lebonyolításának szolgáltatási díja eseményeként 40.000,- Ft +ÁFA.
- A hivatali helyiségen és hivatali munkaidőn kívüli anyakönyvi esemény lebonyolításának szolgáltatási díja eseményeként 60.000,- Ft + ÁFA.
- A szolgáltatási díjból 10000,- Ft +ÁFA kedvezmény jár, amennyiben a házasságkötési szándék anyakönyvvezető előtt történő bejelentésekor a felek legalább egyike Kapuváron lakóhellyel rendelkezik és első alkalommal köt házasságot.
Alapvető eljárási szabályok (kérelem benyújtásának módja, helye, ideje):
- Az anyakönyvvezető a házasságkötés időpontját a házasulókkal folytatott egyeztetést követően tűzi ki.
- A házassági szándékot a házasságkötést megelőzően legalább 30 nappal korábban kell az anyakönyvvezetőnél bejelenteni.
- A házassági szándék a bejelentéstől számított 12 hónapig érvényes.
- Kiskorú csak a gyámhatóság előzetes engedélyével köthet házasságot. A gyámhatóság a házasságkötésre indokolt esetben és csak akkor adhat engedélyt, ha a házasuló a tizenhatodik életévét betöltötte.
- Hivatali helyiségben és hivatali munkaidőben tartott házasságkötési szertartáson a jogszabályban meghatározott alapszolgáltatás nyújtható.
- Hivatali munkaidőn kívül és hivatali helyiségben pénteken és szombaton 14.00 óra és 18.00 óra között engedélyezhető anyakönyvi esemény, azzal, hogy pénteken 14.00 óra és 16.00 óra között tartott anyakönyvi eseményen az érintett feleken és a tanúkon kívül a résztvevők létszáma nem haladhatja meg a 10 főt.
- Hivatali munkaidőn kívül és hivatali helyiségen kívül zárt épületben pénteken és szombaton 14.00 óra és 19.00 óra között engedélyezhető anyakönyvi esemény.
- Hivatali munkaidőn kívül és hivatali helyiségen kívül szabadtéren pénteken 16.30 órától 19.00 óráig, szombaton 14.00 órától 19.00 óráig terjedő időszakban május 2. és szeptember 30. között engedélyezhető anyakönyvi esemény.
- A hivatali helyiségen kívüli anyakönyvi esemény csak akkor engedélyezhető, ha annak időpontja nem ütközik a hivatalos helyiségbe előjegyzett anyakönyvi eseménnyel.
- Nem köthető házasság vasárnap, január 1-jén, március 15-én, nagypénteken, húsvétvasárnap, húsvéthétfőn, május 1-jén, pünkösdvasárnap, pünkösdhétfőn, augusztus 20-án, október 23-án, november 1-jén és december 24-26-án, továbbá, ha az az adott képviselő-testület hivatala köztisztviselői számára munkaszüneti nap, július 1-jén.
Ügyfélfogadás ideje:
Telefonos időpont egyeztetés ajánlott!
A hivatal ügyfélfogadási rendje:
hétfő | 8:00-12:00 óráig |
szerda: | 8:00-12:00 óráig |
csütörtök: | 8:00-12:00 óráig és 13:00-16:00 óráig |
Az ügyintézés határideje (elintézési, fellebbezési határidő):
Az anyakönyvvezető a házasságot annak létrejöttét követően haladéktalanul anyakönyvezi. Az anyakönyvvezető anyakönyvi eljárásában nincs helye fellebbezésnek.
Az ügyintézéshez használt letölthető formanyomtatványok:
-
Igénybe vehető elektronikus programok:
-
Kapcsolódó jogszabályok jegyzéke:
- 2010. évi I. törvény az anyakönyvi eljárásról
- 429/2017. (XII.20.) Kormányrendelet az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól
- 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
- 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről
- 2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról
- Kapuvár Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2017. (IV.28.) önkormányzati rendelete a hivatali helyiségen kívüli, valamint a hivatali munkaidőn kívül történő házasságkötés és bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése engedélyezésének szabályairól, és a többletszolgáltatás ellentételezéseként fizetendő díjak mértékéről
Tájékoztatás az ügyfelet megillető jogokról és az ügyfelet terhelő kötelezettségekről:
A közigazgatási hatósági eljárásban az ügyfeleket megilleti a szakszerű, egyszerű, együttműködő és jóhiszemű eljárás, a törvény előtti egyenlőség és egyenlő bánásmód, a jogszabályban meghatározott határidőn belül hozott döntéshez való jog, valamint az eljárás során az anyanyelv használatának joga. Az ügyfél az eljárás során bármikor nyilatkozatot, észrevételt tehet. Az ügyfél köteles jóhiszeműen eljárni és együttműködni. Senkinek a magatartása nem irányulhat a hatóság megtévesztésére vagy a döntéshozatal, illetve a végrehajtás indokolatlan késleltetésére. Az ügyfél jóhiszeműségét az eljárásban vélelmezni kell, a rosszhiszeműség bizonyítása a hatóságot terheli.